V chovnej stanici pri Správe NP Poloniny v Stakčíne sme v závere júna prichýlili štvoricu mladých bocianov bielych (Ciconia ciconia) z dediny Topoľa. Približne 2-mesačným mláďatám uhynul jeden z rodičov, ktorému smrť spôsobil priamy kontakt s vodičmi na elektrickom stĺpe. Potom, čo druhý z rodičovského páru o mláďatá neprejavil záujem už štvrtý deň (mláďatá nekŕmil, nelietal na hniezdo), oslovili nás ľudia z dediny. Mnohí „príbeh bocianej rodinky“ so záujmom a očakávaniami sledovali. O prežitie hladných a vysilených mláďat sa obávali, a tak vyhľadali našu pomoc. Po zmonitorovaní situácie pracovníčka S-NP Poloniny (Ing. Martina Vlasáková) oslovila Východoslovenskú distribučnú, a.s. – pracovisko Snina. V krátkom čase sa pohotovo a odborne súrodencov v hniezde ujali pracovníci tejto spolupracujúcej organizácie. Svedkami približne polhodinovej záchrannej akcie boli mnohí dedinčania, zaujalo to predovšetkým tých najmenších. Topoľanskí bocianici boli prevezení do chovnej stanice v Stakčíne. Po adaptovaní na nové prostredie boli okrúžkovaní. V týchto dňoch sú už samostatné a zvládli lietanie. Uskutočňujú prieskumné lety do okolia a lovia si už samé potravu, nie sú už prikrmované. Stále sa však v priebehu dňa prídu ukázať a chvíľu pobudnú v areály chovnej stanice. Veríme, že sa začlenia do kŕdľa súputnikov, aby sa pripravili na dlhú cestu do Afriky.

 

Tento týždeň v utorok nám bol v rámci pohotovosti nahlásený „neposedník“. Mláďatá, ktoré sú ešte v hniezdach a stále nelietajú, intenzívne nadskakujú a posilňujú si svalstvo a trénujú krídla. Ak v nevhodnú chvíľu zafúka vietor, alebo sú mláďatá trochu neobratné, môžu prepadnúť cez okraj a vypadnúť a nevedia vyletieť späť. To sa stalo nášmu novému zverencovi. Zostal vypadnutý pod hniezdom v cestnej priekope v tesnej blízkosti rušnej cesty v Snine, smer Pčoliné. Dokonca sa po ceste aj adrenalínovo špacíroval. Našťastie mal dobrého anjela strážneho. Všímavý občan Sniny, sympatický mladík, ho z cesty viac krát odohnal a kontaktoval nás. Mal šťastie aj v tom, že pádom na zem si neublížil. Bocian je umiestnený v chovnej stanici, denne ho chodieva navštevovať „partička“ štyroch bocianov z Topole. Akonáhle sa naučí lietať a loviť, odoženieme ho.  Presadzujeme zásadu, aby si zvieratá podľa možností nezvykli  na starostlivosť a nestratili svoje prirodzené návyky. Tak, aby sa vedeli vo voľnej prírode o seba postarať.

 

Vypadnuté mláďa bolo, rovnako ako štyri malé bociany okrúžkované. Krúžkovanie je najstaršou a najrozšírenejšou výskumnou metódou sledovania migrácie vtáctva. Mláďatám na nohu upevňujeme zovretím plastový odčítavací krúžok (od roku 2013 bez hliníkového krúžku). Na krúžkoch pre bociany krúžkované na Slovensku je výrazné označenie krajiny SKB, krúžkovacia centrála, séria a číslo krúžku (V0001 a vyššie). Na Slovensku sa priemerne ročne okrúžkuje 300 mláďat. Z približne 10-20 spätných hlásení ročne sa získava prehľad o trase migrácie, o dĺžke života, o spôsobe usmrtenia, o mieste hniezdenia, o dospievaní a vôbec o ďalšom osude našich jednotlivých bocianov. Vďaka krúžkovaniu sa dozvedáme mnoho dôležitých informácií o bocianovi bielom. Umiestnením ornitologického krúžku na nohu bociana sa po spozorovaní bociana dozvedáme odkiaľ kam preletel, aký je jeho vek, či sa vracia na to isté hniezdo dlhodobo.

Je záležitosťou priebehu 1 – 2 týždňov, kedy už budú mláďatá  zo všetkých hniezd samostatné.  Zhromažďujúce sa bociany a potulujúce sa kŕdle niekoľkých jedincov alebo niekoľkých desiatok jedincov môžeme vidieť na lúkach a poliach už od skorého leta. Spočiatku sú kŕdle zložené z nehniezdiacich dospelých vtákov, ktorým sa nepodarilo zahniezdiť alebo prišli o znášku, spolu s nedospelými vtákmi, ktoré ešte nehniezdia. Postupne sa k nim pridávajú aj tohoročné mláďatá a potulujú sa na miestach s dostatkom potravy. Už začiatkom augusta sa púšťajú prvé bociany na migráciu postupne na juh. Ako prvé odlietajú mladé vtáky. Dospelé jedince ešte zotrvajú na hniezdisku, aby nabrali sily po náročnej výchove mláďat. Postupne sa u nás objavujú aj kŕdle bocianov z okolitých krajín, zhromažďujú sa na miestach s dostatkom potravy a postupne migrujú na juh. Slovensko, najmä východná časť krajiny, leží na významnej juhovýchodnej migračnej trase bocianov.

admin