V rámci projektu programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020 s názvom „Príroda v susedstve – poľsko-slovenská spolupráca prihraničných národných parkov v oblasti vzdelávania, propagácie a ochrany Východných Karpát“ sa pracovníci Národného parku (NP) Poloniny a Bieszczadského národného parku z Poľska zúčastnili školenia v Národnom parku Bavorský les v Nemecku a Národnom parku Šumava v Českej republike. NP Poloniny je susediacim cezhraničným národným parkom voči Bieszczadskému NP. Zároveň s ďalšími štyrmi chránenými územiami Poľska a Ukrajiny tvoria spoločne Medzinárodnú biosférickú rezerváciu Východné Karpaty. Školenie prebehlo v dňoch 22.10. – 25.10.2018 v Národnom parku Bavorský les a jeden deň 26.10.2018 bol venovaný Národnému parku Šumava.
V rámci školenia boli navštívené viaceré unikátne a pôsobivo vybavené inštitúcie, ktoré slúžia na environmentálne vzdelávanie a výchovu: Návštevnícke centrum Národného parku Bavorský les Falkenstein – Dom v divočine; Návštevnícke centrum Národného parku Bavorský les Lusen – Dom Hansa Eisenmanna; Múzeum histórie lesa St. Oswald, Sankt Oswald a Informačné stredisko Správy Národného parku Šumava Stožec.
Cieľom školenia bola výmena skúseností medzi pracovníkmi správ jednotlivých chránených území v oblasti sprístupnenia chráneného územia verejnosti a zvyšovania environmentálneho povedomia. Zároveň boli účastníkom školenia prezentované skúsenosti s realizáciou programu Junior Rangers, ktorý prebieha v NP Bavorský les. Taktiež boli predstavené prírodné hodnoty chránených území, spôsoby ich manažmentu, a rôzne druhy objektov zamerané na edukáciu verejnosti a propagáciu.
Ďalším prínosom je rozvoj vzájomnej spolupráce a nadviazanie partnerstiev v oblasti ochrany prírody nielen medzi Poľskom a Slovenskom, ale rovnako aj s Nemeckom a ČR. Na školení si pracovníci ŠOP SR vypočuli množstvo inšpiratívnych príspevkov, zúčastnili sa prezentácie názorných ukážok a podnetných diskusií, oboznámili sa so systémom ochrany prírody v chránených územiach iných štátov. Téma environmentálneho vzdelávania, výchovy a stráže prírody je univerzálna a nepozná hranice, preto bolo školenie veľmi poučné a inšpiratívne aj pre naše územie. Samozrejme nie všetko know-how je prenosné do našich pomerov. No, mnohé novozískané poznatky prezentované na tomto školení sú aplikovateľné aj pre územie NP Poloniny.
Na tomto mieste ďakujeme Riaditeľstvu Štátnej ochrany prírody SR v Banskej Bystrici za to, že nám umožnila účasť na tomto školení. A v prvom rade Správe Bieszczadského národného parku za ich šikovnosť v rámci propozícií projektu.
Ťažko zhrnúť všetko zažité do krátkeho článku. Každý deň bol tak nabitý informáciami a novými vedomosťami, že by bol na samostatný článok. Snáď sa zopár zaujímavostí dozviete z fotoreportu.
admin
22.10.2018 – Návštevnícke centrum Národného parku Bavorský les Falkenstein – Dom v divočine, Táborisko v divočine, zoopark.
-
-
Predstavenie územia NP Bavorský les a činnosti Strážnej služby NP Bavorský les – spoznávali sme v teórii aj praxi.
-
-
Exkurzia v areály tábora a prezentácia environmentálnych programov, ktoré tu prebiehajú. Táborisko v divočine sa nachádza v peknom prírodnom prostredí.
-
-
Deti tu trávia 5 – týždňový pobyt bez rodičov, v „chatkách“, resp. domčekoch spia bez učiteľov. Pobyt im prepláca štát, zaplatia iba symbolický poplatok.
-
-
Chatka „Lúčny ekosystém“, v ktorej spia deti na sene. Skupina detí si vyberie počas pobytu jednu z „chatiek“, o ktorú preberajú plnú zodpovednosť, vrátane poriadku.
-
-
Každá chatka je tematicky venovaná istému typu životného prostredia, táto je venovaná pôde, resp. zemi.
-
-
„Chatka Zem“ zvnútra s ukážkou lôžok na spanie.
-
-
Plafón v „Domčeku Zem“.
-
-
Visutý most do „Domčeka vo vzduchu“, ktorý je ďalším typom prostredia.
-
-
Domček je vybudovaný v prírodnej depresii svahu, konštrukcia je vybudovaná cca 10 m nad zemským povrchom.
-
-
Vnútro „Domčeka vo vzduchu“ pripomína hniezdo.
-
-
Detaily „Domčeka Voda“ v tvare vlny – symbolika podtrháva aj jemné architektonické detaily.
-
-
Domček venovaný vodnému prostrediu je vybudovaný nad riečnym meandrom, zvnútra počuť ukľudňujúce zurčanie horskej bystriny.
-
-
Chatka v tvare hviezdy venovaná vesmíru.
-
-
Vnútro jedného cípu hviezdy s lôžkom na spanie. Každý cíp má inú farbu skla a iný zvierací motív.
-
-
Pobyt v tábore sa riadi táborovým poriadkom. Deti môžu použiť mobily iba raz denne vo vymeranom čase na jednu hodinu.
-
-
Táborová kúpeľňa a letná kuchyňa.
-
-
Kompostovateľné WC patrí k romantike pobytu.
-
-
Táborový amfiteáter pre divadelné predstavenia účastníkov tábora.
-
-
NP Bavorský les je aj vďaka vybudovanej infraštruktúre príjemným miestom na rekreáciu a oddych.
-
-
Príklad inštalácie informačných panelov, akoby na stromoch narástli.
-
-
Ukážka sprievodcovských produktov a služieb pre školy a rodiny s deťmi. Doprevádzali nás dvaja nadšení dobrovoľníci z Junior Ranger programu.
-
-
Geocatching exkurzia s GPS, a to sme neboli škola a nemali so sebou deti…
-
-
Informačný panel pri výbehu s rysom. Krásna práca s drevom, príklad jedného z mnohých vkusných informačných panelov.
-
-
Pohľad do zvieracieho výbehu, za krátku dobu sa nám podarilo zazrieť rysa. Zvieracie výbehy sú populárnym miestom pre fotografov, kde majú možnosť relatívne jednoducho odfotiť plaché zvieratá, ktoré v bežne v lese nestretneme. V zime na tomto mieste stojí aj 30 fotografov naraz.
23.10.2018 – Návštevnícke centrum Národného parku Bavorský les Lusen – zoopark, exkurzia územím kalamitných horských smrekových lesov v okolí vrchu Lusen (1373 m n. m.).
-
-
Zoopark Lusen predstavuje vznikajúcu lesnú divočinu, kde je možné na viac ako 200ha pozorovať okolo 40 druhov cicavcov a vtákov. Zvieratá sa pohybujú v rozľahlých, prírode blízkych výbehoch a voliérach. Takmer ako vo voľnej prírode.
-
-
Príklad informačného panelu. Na základe výskumov je na panely menej informácií, využívajú interaktívne prvky so zapojením čo najväčšieho počtu zmyslov.
-
-
Interaktívne okienka, cieľom je vzbudiť zvedavosť a následne vďaka psychickému rozpoloženiu očakávania a vynaloženej aktivity sa informácia z hľadiska psychologických výskumov lepšie vstrebe.
-
-
Divočina, ktorú si musíte u nás zaslúžiť a kráčať za ňou štvorhodinovou túrou. V NP Bavorský les je takáto scenéria 10 minút od parkoviska.
-
-
Málo informácií v písanej forme, útok na zmysly. Podľa výskumu strávi bežný turista v NP Bavorský les priemerne 40 sekúnd čítaním informácií z panela.
-
-
Estetický skvost – obyčajné smerovníky.
-
-
„Coctail tomato cut“ – z hľadiska bezpečnosti sú stromy v blízkosti turistických chodníkov manažované. Ak hrozí, že by sa mohli vyvrátiť sú preventívne zrezané. Ale nie na pni, ale tak aby výsledný dojem pôsobil prirodzene. Kmeň je v mieste rezu špeciálne upravený motorovou pílou, aby pripomínal zlom.
-
-
Divočina „na skok“.
-
-
Stručne, jasne, výstižne…
-
-
Na prvý pohľad bez textu. Človek je tvor zvedavý.
-
-
Kuk dovnútra – vysvetlenie činnosti lykožrúta ako prirodzenej súčasti kolobehu smrekového lesa.
-
-
Voliéra s tetrovom hlucháňom.
-
-
Prezentácia opatrení na ochranu tetrova hlucháňa v území NP Bavorský les v podobe tematického informačného stánku pri voliére s tetrovom.významu obmedzení ustanovených v jadrovej zóne národného parku pre návštevníkov z dôvodu jeho ochrany.,
-
-
Turistická infraštruktúra. Ochrana proti erózii.
-
-
Úlohy a výzvy pre prácu strážcov v oblasti podávania informácii a práce s verejnosťou. Prezentácia komunikačnej stratégie a propagácie filozofie NP Bavorský les „Nechajme prírodu byť prírodou“.
-
-
Dynamika prírodných procesov v kalamitných horských smrekových lesoch v okolí vrchu Lusen.
-
-
Dosiahli sme vrchol Lusen (1373 m n. m.).
-
-
Štandardná nemecká starostlivosť o turistický chodník – odvodňovacia záražka.
24.10.2018 – Múzeum histórie lesa St. Oswald, Sankt Oswald, Dom Hansa Eisenmanna v Lusene, prehliadka, prezentácie a diskusie.
-
-
Prezentácia programu Junior Ranger v Národnom parku Bavorský les.
-
-
Rovnošata Junior Ranger. Program Junior Ranger je dômyselný systém výchovy budúcich dobrovoľníkov, alebo aj budúcich kolegov.
-
-
Identifikácia hodnôt, ktoré vyznávam – posolstvo každej uniformy.
-
-
História vzniku Múzea histórie lesa St. Oswald, predstavenie jeho konceptu a prehliadka expozícií v doprovode riaditeľa múzea Christiana Bindera.
-
-
Inšpirované Komenského „škola hrou“.
-
-
Čo to skrýva „šuflíček“?
-
-
Wau, čo všetko som ešte nevedel o buku!
-
-
Človek a les – vzájomné pôsobenie lesa a človeka – často plné lásky, umelecké, či bolestivé, ale väčšinou silne tradičné.
-
-
Múzeum histórie lesa ponúka rozličné pohľady na tradície, históriu, literatúru a hudbu regiónu.
-
-
Tri poschodia múzea sú prepojené schodiskom, v ktorom v útrobách kmeňa stromu môžeme pozorovať fungovanie vodivých pletív – dreva a lyka. Cukor sa pohybuje smerom dole (lyko) a vedierka s vodou smerom hore (drevo).
-
-
V Múzeu histórie lesa St. Oswald sú všetky texty trojjazyčné – nemcké pre domácich, české pre prihraničných susedov a anglické pre všetkých ostatných.
-
-
Dom Hansa Eisenmanna . Informatívnym, interaktívnym a impozantným spôsobom predstavuje stála expozícia vo vnútri „Cesta do prírody – história lesa a človeka“ tajomstvá NP Bavorský les.
-
-
Čo predstavuje filozofia „Nechajme prírodu byť prírodou“?Aké túžby spájajú človeka s lesom? Ako sa rozvíjala chránená oblasť od svojho založenia? Nielen to, ale aj oveľa viac sa dozvedia návštevníci počas prehliadky.
-
-
Lykožrút smrekový v duchu filozofie jing – jang.
-
-
V kinosále Domu Hansa Eisenmanna sa odohráva bohatý filmový program.
-
-
Expozíciu spestrujú aj putovné výstavy.
25.10.2018 – Areál lesných hier Spiegelau, Chodník v korunách stromov Lusen.
-
-
Areál lesných hier Spiegelau – 50 ha zážitkového areálu a jeho troch častí: prírodná zážitková trasa, ihrisko a lesná lúka.
-
-
Jedno z desiatich zaujímavých stanovíšť prírodnej zážitkovej trasy venované hube – práchnovec kopytovitý (Fomes fomentarius).
-
-
Prepojenie prírody na praktický život v environmentálnom vzdelávaní.
-
-
Práchnovec kopytovitý sa v minulosti, čiastočne aj v prítomnosti, využíval na založenie ohňa, ako obväz na rany, jeho dym odpudzuje hmyz a ako zátka na fľaše namiesto korku.
-
-
Práchnovec dodáva materiál na spracovanie zamatovo hebkej látky, z ktorej sa vyrábajú klobúky, taška a v minulosti aj kňazské rúcha.
-
-
Experimentálne environmentálne vzdelávanie – demonštrácia rovnováhy v prírode.
-
-
Muzicírovanie s prírodnými materiálmi.
-
-
Muzicírovanie s prírodnými materiálmi. II.
-
-
Informačný panel z r. 1970, kedy vznikol národný park. Po skúsenostiach s experimentovaním s rôznymi modernými umelými materiálmi (plech, plast a pod.) odborníci s NP Bavorský les vyhodnotili, že drevo je najosvedčenejšía a najodolnejší materiál na výrobu panelov.
-
-
Stromová besiedka – jej obvod sa rovná obvodu najmohutnejšieho stromu na planéte Zem – sekvoje.
-
-
Tu môžu výskumníci všetkých vekových kategórií pozorovať rušný život v hmyzom hotely.
-
-
Lesná lúka s ohniskom a prístreškom. V zime je tu možné stavať iglu a sochy zo snehu.
-
-
V hniezdnej dutine ďatľa dimenzovanej na ľudké rozmery je možné vžiť sa do úlohy ďatlovitého vtáka.
-
-
Zariadenie na aromaterapiu – môžete si privoňať a oboznámiť sa s prírodnými vôňami silíc.
-
-
Podľa chuti sa tu môžete vybúriť – kĺzať sa, šplhať, hojdať sa.
-
-
Na veku nezáleží. Areál lesných hier využívajú v rámci zájazdov aj seniori a podľa slov pracovníkov si to veľakrát užijú viac ako deti.
-
-
Ukážky práce strážcov v teréne. Ekohra zameraná na dôležitosť väzieb medzi organizmami a význam zachovania jednotlivých článkov tejto siete väzieb
-
-
Zážitková ekohra – nešetrili nás v zmysle: „Ak nezažiješ – nepochopíš“.
-
-
Predstavenie ekohry zameranej na pochopenie významu mŕtveho dreva v lese.
-
-
Práca v skupinách – ekohra s kockami za účelom pochopenia významu prirodzenej sukcesie kalamitných stanovíšť pre biodiverzitu.
-
-
Ipsoglyfy. Čítajte s porozumením.
-
-
1300m dlhý chodník v korunách stromov. a prezentácia jeho využitia na účely environmetálnej výchovy a vzdelávania.
-
-
Stromová veža vysoká 44m s krásnymi výhľadmi na Bavorský les, Šumavu a za jasných dní aj na hlavný severný hrebeň Alp.
-
-
Chodník vedie 8 až 25 m nad zemou medzi jedľami, smrekmi a bukmi zmiešaného horského lesa. Vo vnútri vajíčka rastú majestátne jedle.
-
-
Plošina na vrchole.
-
-
Botanická expozícia v blízkosti Chodníka v korunách stromov – viac ako 100 druhov rastlín na prírodných stanovištiach.
-
-
Geologická expozícia – tá tiež nemôže chýbať. Vyleštené plochy na skalných blojkoch umožňujú rýchlo, napínavo a všetkými zmyslami objaviť rozdiely medzi jednotlivými druhmi ruly a žuly.
26.10.2018 – Návšteva Národného parku Šumava, Česká republika. Prehliadka expozícií a environmentálných vzdelávacích zariadení situovaných vo vonkajšom areály Informačného strediska Správy Národného parku Šumava Stožec. Prezentácia práce strážcu v Národnom parku Šumava, návšteva Náučneho chodníka Soumarské rašeliniště a náučného chodníka Stožecká skála.
-
-
Informačné stredisko Správy Národného parku Šumava Stožec, Česká republika.
-
-
Predstavenie ekoparku v duchu Areálu lesných hier z NP Bavorský les. Snaha o jednotný štýl.
-
-
Pohoda, klídek, tabáček v environmentálnom duchu.
-
-
Interiér Informačného strediska Správy Národného parku Šumava Stožec.
-
-
Drevo ako dominantný materiál vytvárajúci nezameniteľnú atmosféru. Pekná ručná práca s drevom.
-
-
V interiéri možno zažiť v životnej veľkosti typického predstaviteľa fauny NP Šumava – losa mokraďového v podobe dermoplastických preparátov.
-
-
Mäsožravé rastliny nás našťastie nezožrali – typickí predstavitelia flóry na živiny chudobných stanovíšť.
-
-
Návšteva Náučneho chodníka Soumarské rašeliniště.
-
-
Ukážka práce s verejnosťou a odborný výklad pod vedením Adama Divisa, vedúceho strážnej služby v NP Šumava.
-
-
Neobyčajne obyčajná lavička. Veľakrát chýbajúci jednoduchý prvok turistickej infraštruktúry na Slovensku.
-
-
Vyhliadková veža poskytla pekný výhľad na revitalizujúce sa rašelinisko.
-
-
Výhľad z vyhliadkovej veže poskytol inú perspektívu pohľadu na rašelinisko.
-
-
Súčasťou náučného chodníka Stožecká skála je aj pekný prales.
-
-
Najvyšší stupeň ochrany v NP Šumava – I. zóna národného parku, u nás piaty stupeň ochrany.
-
-
Pútnické miesto – Stožecká kaplnka, prepojenie spirituality so „svätohájom“.