Sú všade. Nevkusné. Smradľavé. Škodlivé. Dlhé roky rozkladajúce sa. Odpadky. Stopy, ktoré po sebe zanecháva iba jediná živá bytosť. Človek. Je to „vizitka pána tvorstva“. Veríme, že pre väčšinu ľudstva zahanbujúca, smutná, alarmujúca, provokujúca. Vyzývajúca meniť myslenie a konanie ľudí. Ťažká úloha. No vzdať sa, znamená „dať zelenú“ barbarstvu, necitlivosti, bezohľadnosti. Praktická ochrana prírody je jedným zo spôsobov ako „pretvárať“ človeka i miesta v našej krajine. Pokúsili sme sa o to prostredníctvom známej akcie Čisté vody. Rukávy si „vykásal“ kolektív pracovníkov S-NP Poloniny spolu so žiakmi a učiteľmi ZŠ v Stakčíne, na podnet všímavej stakčínčanky Daniely Kapráľovej, ktorá „znetvorenú“ rieku zachytila cez objektív a spustila vlnu nespokojnosti a túžbu po zmene. V priebehu 3 hodín sa nám podarilo vyzbierať desiatky vriec rôznorodého odpadu. Približne 3-kilometrový úsek rieky Oľchovec (prítok Trnovca vlievajúceho sa do Cirochy) medzi dedinami Stakčínska Roztoka a Stakčín v okrese Snina prekvapoval neuveriteľným množstvom odpadkov. Kedysi príjemné zákutia meandrujúceho potoka hyzdili umelohmotné fľaše, plastové tašky, kusy oblečenia i obuvi, plechovky, hrnce, kuchynské keramické predmety, pneumatiky, stavebné odpady, zvyšky televízora či práčky, záchodová misa – jednoducho všetko nepotrebné, čo niektorí dospeláci „uložili“ v blízkosti toku alebo priamo do rieky a považovali to „za rozumné, ekonomicky výhodné, jednoduchšie“. Školáci v sprievode pedagógov nás príjemne potešili svojou usilovnosťou. S chuťou a zanietením zbavovali potok i brehovú vegetáciu od odpadkov a špiny, uvedomujúc si, že dospelí ľudia nie vždy sú dobrým vzorom deťom a často sa nesprávajú „dospelo“. Práve pre túto kategóriu ľudí sme nainštalovali pred vstupom do dediny Stakčínska Roztoka netradičnú výstavu – výstavu odpadkov. Snáď sa stane ponaučením i výstrahou.
Inštalovaná výstava je tvorená vyzbieraným odpadom, fotografiami znečisteného toku i realizovaného čistenia, tiež motivačnými heslami:
- PAPIER SA MÔŽE RECYKLOVAŤ – ZNOVA POUŽIŤ – AŽ 8-KRÁT. AŽ POTOM SA ZNIČIA VLÁKNA.
- SKLO SA DÁ RECYKLOVAŤ DONEKONEČNA, PRETOŽE SA NEROZKLADÁ. TAKMER ROVNAKO JE MOŽNÉ ZNOVUVYUŽÍVAŤ AJ KOV Z PLECHOVIEK.
- ASI ŠTVRTINU DOMÁCEHO ODPADU TVORÍ ORGANICKÝ ODPAD – ČIŽE ČOKOĽVEK, ČO POCHÁDZA ZO ZVIERAT ALEBO RASTLÍN (ŠUPKY ZO ZELENINY, ZVYŠKY JEDLA…). TEN SA MÔŽE KOMPOSTOVAŤ A NÁSLEDNE VYUŽIŤ NA ZÚRODNENIE PÔDY.
- KAŽDÝ Z NÁS ROČNE VYPRODUKUJE AŽ TRIŠTVRTE TONY DOMÁCEHO ODPADU, A TAK PRISPIEVA K ZVÄČŠOVANIU HORY ODPADKOV.
- NIELENŽE „POHODENÝ“ ODPAD UBERÁ PRÍRODE Z KRÁSY, ALE PRE ZVIERATÁ SA MÔŽE STAŤ ŽIVOTU NEBEZPEČNÝ. MÔŽE SPÔSOBIŤ ZRANENIE NA ROZBITOM SKLE, ZAŠKRTENIE PLASTOVOU TAŠKOU …
- TOTO JE LEN NEPATRNÁ ČASŤ TOHO, ČO SA V PRÍRODE VÔKOL NÁS „POVAĽUJE“.
- PRÍRODA NÁS NEPOTREBUJE. ALE MY BEZ PRÍRODY NEPREŽIJEME!
- OJAZDENÉ PNEUMATIKY JE MOŽNÉ OPÄTOVNE VYUŽIŤ. TÝM SA NA VÝROBU 1 TONY GUMOVÝCH VÝROBKOV UŠETRIA ASI 2 TONY ROPY.
- ZBEROVÝ PAPIER JE UŽ MNOHO ROKOV NAJDÔLEŽITEJŠOU SUROVINOU PRI VÝROBE PAPIERA. JEHO 1 TONA NAHRADÍ PRIBLIŽNE 2,5 M3 DREVA.
- MATERIÁLY AKO SKLO A PLASTY SA BIOLOGICKY TAKMER VÔBEC NEROZKLADAJÚ. TO ZNAMENÁ, ŽE AK ICH ODHODÍME DO PRÍRODY, BUDÚ TAM „EXISTOVAŤ“ TISÍCKY ROKOV.
- „NENÁPADNÉ“ CIGARETOVÉ OHORKY PRÍRODU „ŠPATIA“ 1 – 5 ROKOV.
- AK DO PRÍRODY ODHODÍTE HLINÍKOVÚ PLECHOVKU ALEBO VIEČKO Z FĽAŠE, NÁJDETE ICH TAM AJ PO 90 ROKOCH.
- NA PRVÝ POHĽAD OBYČAJNÉ FĽAŠE Z PLASTU, KTORÝCH SA V NAŠOM OKOLÍ POVAĽUJE OBROVSKÉ MNOŽSTVO, SA V PRÍRODE ROZKLADAJÚ AŽ 450 ROKOV.
- ŠUPKÁM OD POMARANČOV A BANÁNOV TRVÁ TAKMER 2 ROKY, KÝM SA „STRATIA“ Z PRÍRODY.
- PLASTOVÉ TAŠKY SÚ NEBEZPEČENSTVOM PRE PRÍRODU 10 – 20 ROKOV.
- „POHODENÝ“ ODEV SA STÁVA NEVKUSNÝM DOPLNKOM PRÍRODY NA 30-40 ROKOV, VLNENÉ PONOŽKY NA 1 – 5 ROKOV.
- KOŽENÉ VÝROBKY SA ROZKLADAJÚ TAKMER 50 ROKOV.
- AK SI „ULOŽÍME V PRÍRODE“ CÍNOVÉ KONZERVY, NAŠI POTOMKOVIA ICH TAM NÁJDU AJ PO 100 ROKOCH.
- OBYČAJNÁ PODRÁŽKA Z GUMOVEJ ČIŽMY ČI TOPÁNKY „PREŽIJE“ V PRÍRODE 50 – 80 ROKOV.
- AK ODHODÍME POLYSTYRÉN A NENÁJDE SA NIKTO, KTO PRÍRODU OD NEHO „OSLOBODÍ“, BUDE TAM NAVŽDY, PRETOŽE SA VÔBEC NEROZKLADÁ.
- MNOHÉ ODPADKY, KTORÉ SA POVAĽUJÚ V PRÍRODE SA STÁVAJÚ NAŠOU SMUTNOU VIZITKOU PRE ĎALŠIE GENERÁCIE.
- AK ZANECHÁŠ V PRÍRODE KOPU ODPADU, ČO MYSLÍŠ, KTO JU PO TEBE „POUPRATUJE“?!
- PRÍRODA NIKDY ŽIADEN ODPAD NEVYTVORILA, PRETOŽE VŠETKA HMOTA VYTVORENÁ ORGANIZMAMI SA ROZLOŽÍ A OPÄTOVNE VYUŽIJE. PRE SVET ĽUDÍ TO VŠAK NEPLATÍ.
- TOTO JE SMUTNÁ VIZITKA ĽUDÍ, KTORÚ ZANECHALI V PRÍRODE. NAOZAJ CHCEME, ABY SA NAŠE DETI HRALI V TAKEJTO RIEKE?
- DOSPELÍ, PROSÍM, BUĎME VZOROM PRE NAŠE DETI.
ib