Každoročne v auguste rozžiaria letnú oblohu. Sú jedným z najčastejšie skloňovaných meteorických rojov. Ich radiant sa nachádza v súhvezdí Perzeus. Maximálnu aktivitu dosiahne 12. augusta. V priebehu štyroch dní okolo maxima stretne Zem 62% všetkých Perzeíd. Ak chcete pozorovať Perzeidy, odporúčame nájsť si lokalitu s nízkym svetelným znečistením. Ideálne miesta na pozorovanie nočnej oblohy sa nachádzajú najmä v Národnom parku Poloniny, ktorý je zároveň aj Parkom tmavej oblohy.
Nočná obloha v Poloninách
Nočná obloha plná hviezd je v súčasnosti ohrozeným druhom planéty. Môže za to svetelný smog, ktorý vzniká rozptylom svetla z umelého osvetlenia v nočnom prostredí. Avšak na území Národného parku Poloniny sa nachádza viacero unikátnych a verejnosti dostupných lokalít vhodných na pozorovanie nočnej oblohy. V oblasti je výborne viditeľná Mliečna cesta a bez ďalekohľadu možno vidieť niekoľko tisíc hviezd. Za dobrého počasia je vidieť objekty a úkazy, ako sú zodiakálne svetlo, pás a protisvit. Tieto úkazy sú v Európe viditeľné veľmi zriedkavo.
Lokality v NP Poloniny vhodné pre pozorovanie nočnej oblohy
Runina
Obec v kotline pod hraničným hrebeňom Polonín. Pozorovanie je možné nerušene aj z centra obce.
Osadné
3 km za obcou smerom na turistický hraničný prechod do Poľska. Pri chate Pod kobylkou.
Náučný chodník Pod tmavou oblohou
V blízkosti Informačného strediska Nová Sedlica. 5 minút od obecného parkoviska.
Astronomické observatórium na Kolonickom sedle
Vysunuté pracovisko Vihorlatskej hvezdárne v Humennom. Ideálne podmienky pre astroturistiku, dobrý prístup autom. Okrem ďalekohľadu s priemerom 1 m je tu množstvo ďalších prístrojov vhodných pre laické aj odborné pozorovania.
Kováčová lúka
Severozápadne od Uličského Krivého.
Holica
Rozsiahla lúka s vyhliadkovou vežou – súčasť Náučného chodníka Miroslava Poliščuka. Výhodou je dostupnosť lesnou cestou medzi Ruskou Volovou a Uličom.
Ďurkovec
Sedlo pod Ďurkovcom a Ďurkovec sú odlesnené, dostupné z Runiny zeleným turistickým chodníkom (výstup 90 minút).
Mapa lokalít TU: