V stužickom pralese horelo. Zabrániť rozsiahlemu požiaru sa našťastie podarilo. A to vďaka včasnej a profesionálnej reakcii členov Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) Nová Sedlica, medzi ktorými boli tiež po reforme národných parkov prijatí pracovníci NP Poloniny. Požiar bol spozorovaný v pondelok (5. septembra), v poobedňajších hodinách, na najfrekventovanejšom turistickom chodníku vedúcom z Novej Sedlice na Kremenec. V takmer záverečnej časti značenej trasy horel kmeň približne 7 metrového buka, hneď vedľa turistického chodníka. Predpokladá sa, že „spúšťačom“ požiaru bol nedostatočne uhasený ohorok z cigarety. Požiar bol spozorovaný turistom, ktorý udalosť okamžite oznámil na tiesňovom čísle 112. Neznámemu návštevníkovi Polonín patrí veľké poďakovanie, bez jeho rýchlej reakcie mohlo dôjsť k obrovským škodám. Po obdržaní informácie boli na ťahu dobrovoľní hasiči a naši kolegovia, ktorí s veľkým nasadením zdolávali náročný a motorovým vozidlom nedostupný terén. Na svojich pleciach niesli 20-kilový náklad, spolu s vodou vo vakoch. Tá nepostačovala. Bolo veľkým šťastím, že neďaleký a jediný, približne 50 metrov vzdialený zdroj vody – prítok Kamenistého potoka – nesklamal a v tomto nedaždivom období poskytol vzácnu vodu. Pätica chlapov prečerpala približne 1500 litrov vody . Potrebné bolo spíliť horiaci strom, prekopať jeho okolie, odstrániť okolitý mladý porast. Náročné práce trvali takmer 7 hodín. Na koordinácii zásahu sa aktívne podieľal starosta obce, ktorý na návrat dobrovoľníkov čakal v lokalite Temný vrch , do dediny sa spoločne vrátili pred polnocou . V prípade potreby pomôcť a rýchlo zasiahnuť boli tiež pripravení pracovníci Horskej záchrannej služby v Zboji. Avšak príbeh horiaceho stužického buka mal svoje pokračovanie aj v ďalší deň. Požiar na povrchu bol totižto uhasený, ale pod zemou potajomky, neviditeľne pretrvával (zrejme by ho odhalila termokamera, ktorú nemali) a v nasledujúci deň si vyžiadal ďalší náročný zásah dobrovoľných hasičov, vrátane nášho kolegu. V ďalšie dni bola lokalita monitorovaná. Situácia je stabilizovaná.
Prales Stužica je jednou z najstarších prírodných rezervácií v Poloninách. Svojou výmerou si získala titul „najväčší slovenský prales“. Jej hlbokými lesmi prechádza najstarší a najznámejší poloninský turistický chodník. Spája slovensko-poľsko-ukrajinskú hranicu. Prírodovedci ho považujú za európsky unikát. Vyjadrujeme svoju vďaku i obdiv členom Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) Nová Sedlica, vďaka ktorým prastará Stužica ostala neporušená.
Nedostatok zrážok a extrémne sucho trvá dlho, lesné porasty sú v tomto čase náchylné na vznietenie, oheň sa šíri oveľa rýchlejšie. Stačí jediný nedostatočne uhasený ohorok z cigarety alebo založený oheň a les sa môže premeniť na veľké spálenište. Uhasiť lesný požiar je náročné, často nebezpečné. Požiar spôsobuje miliónové škody. Preto vyzývame všetkých návštevníkov lesa o zodpovedné správanie .
Chceme vyjadriť našu veľkú vďaku „chlapcom“: Mirko, Lukáš, Martin, Michal, Ján, Števo aJuraj – zúčastneným dobrovoľným hasičom, podali ste obdivuhodný výkon.
Ďakujeme aj všetkým ďalším, ktorí majú na hasení požiaru svoj podiel.
Text: Iveta Buraľová
Foto: DHZ Nová Sedlica, S- NP Poloniny